Tragická odysea českých a moravských býků, červen až červenec 2017

Mezi 5. a 9. červnem 2017 vyjely naložené kamióny s býky z různých koutů České republiky.

Přibližně 9. 6. 2017 první kamiony dorazily na hranice EU/Turecko, tj, Bulharsko/Turecko.  Po náročné dlouhé cestě začaly další problémy: turečtí celníci zjistili nesrovnalosti v dokumentech a zamítli pokračování transportu do Turecka.

Polovina býků byla vyložena na kontrolním stanovišti ve Svilengradu a zůstala zde do pondělí 12. června 2017. Protože nebylo dost místa, byla druhá polovina býků, poslána přes Bulharsko na vyložení do různých míst v Rumunsku.

V pondělí 12. 6. 2017 bylo sděleno přepravcům, že mohou opět s býky najet k hraničnímu tureckému přechodu.  V úterý 13. 6. 2017 tak opět všech 22 kamiónů s býky přijelo k hranicím. Nicméně, zvířata nebyla opět vpuštěna do Turecka, údajně z důvodu zákazu ze strany tureckého importéra. Kamiony s býky byly poslány na kontrolní místo ve Svilengradu. Opět zde nebylo dostatek volných výběhů. Polovina býků byla vyložena, druhá polovina býků zůstala uvězněna v přívěsech kamiónů. 

Ve středu, 14. 6. 2017, po 19. hodině, opět najelo všech 22 kamiónů na bulharskou část hranic, místo Kapitan Andreevo. Po bulharské kontrole opět uvízly na tureckých hranicích – nyní z důvodu nedodržení přepravních požadavků. Býci zůstali zavření v kamiónech další tři dny.

Mezi 17. a 18. červnem byli býci konečně vyloženi ve dvou stájích poblíž přechodu v Turecku. Přibližně 21. června se tým Animals´ Angels dozvídá, že minimálně 20 býků již zemřelo/uhynulo.

Začátkem července se připravuje prodej několika stovek těchto býků do Iráku. Přeživší uvízlé býky na hranicích EU/Turecko čeká transport na smrt dlouhý okolo 1960 km. Místo určení je Duhok, v Iráku.

A 11. 7. 2017 je naloženo 11 kamiónů s býky. Do Iráku údajně dorazili 15. 7. 2017. Tým Animals´ Angels měl možnost transport sledovat do poloviny cesty v Turecku, do Kirsehiru, viz video dokument. V průběhu cesty byli býci na 17h vyloženi. Transport probíhal na otevřených korbách nákladních aut, za slunce, teploty mezi 33 a 41 C, v Iráku až 46 C, bez vody, krmení, bez podestýlky… ve vlastních výkalech, za ohromného přehřívání organismu a kolabování během cesty.

Údaje poskytla organizace Animals´ Angels.