Vedro, žár, horko, hmyz … zvířata trpí i na pastvinách

Slunce pálí, vzduch se nehýbe, není úniku… zvířata na pastvinách trpí (skot domácí, koně, ovce, kozy). Při dlouhém vystavení slunci, horku a dehydrataci dochází k přehřátí organismu zvířat. Mnoho z nich je i v žáru a vedru drženo dlouhodobě na otevřených pastvinách nebo v nekrytých výbězích. Zvířata výrazně trpí i útoky bodavého hmyzu: ovádi, komáři, kloši, … Mohou zkolabovat přímo na pastvinách nebo i několik dní poté, celkovým vyčerpáním organismu (stejně jako zvířata při a po dálkových transportech).

 

Optimální teplota pro život skotu je 5- 15°C. Český hydrometeorologický ústav v Tepelná zátěž hospodářských zvířat uvádí optimální teplotu okolo 10°C. Maximální teploty pro koně jsou do 25°C, prevenci přehřátí koní uvádí např. equichannel

Chovatelé mají povinnost zvířatům zajistit ochranu před vlivy počasí, tj. i při vysokých teplotách: možnost stínu pod stromy, přístřešek či převedení do stáje, a před dalšími negativními vlivy, se kterými si zvířata samotná neporadí (např. bodavý hmyz). Pitná chladná voda musí být stále k dispozici (nikoli teplá voda plná larev komárů nebo prázdné nádrže na vodu či rozbahněný mokřad plný hmyzu).

Zákon na ochranu zvířat proti týrání popisuje utrpení zvířete: „§ 3,  Pro účely tohoto zákona se rozumí… l) utrpením stav zvířete způsobený jakýmkoliv podnětem nebo zákrokem, kterého se zvíře nemůže samo zbavit a který u zvířete způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt,…“

 

Jak můžeme pomoci?

Buďme všímaví. 99 % „hospodářských“ zvířat je chováno po kratičký úsek své přirozené délky života. Většina chovatelů nevidí zvíře = živý tvor, ale zvíře = kolik mi vynese (ať již peněz, masa, zábavy). Podle našich zkušeností: pokud nevíme, kdo je chovatel nebo pokud s ním nelze jednat, kontaktujme orgány ochrany zvířat. Těmi jsou obce a Krajské veterinární správy. Na www Státní veterinární správy jsou uvedena telefonní čísla pro nouzové situace (tj. i akutní a dlouhodobé ohrožení života zvířete).

Věnujme svůj čas pomoci zvířatům. Jsou bezbranná. Buďme připraveni na náročný proces a urgování úředních veterinárních inspektorů. Chtějme vědět, kdy a jak bylo zvířatům pomoženo. Nařídili chovateli přehnat zvířata na jinou pastvinu se stromy? Nebo dovézt chladnou pitnou vodu? Stalo se tak? Byla zkolabovaným zvířatům poskytnuta pomoc formou umístění v chladném prostoru, ochlazování končetin nebo krku vodou, případně hydratace organismu infúzí?

———————————————————————————————————————————————————————-

V průběhu naší činnosti jsme mnohokrát řešili nedostatek vody, absenci ochrany před sluncem pro zvířata na pastvinách. Minulý rok jsme na osamocené louce mezi poli, někde v jižních Čechách, nalezli koně, kteří byli ponecháni dlouhodobě, mnoho dní (bylo vidět i podle výkalů v nichž se hojně množil hmyz) ve výběhu na přímém slunci za denních teplot až 34°C, bez ochrany před žárem, trpící útoky bodavého hmyzu (ovádi a mouchy se dostali i pod ochrannou masku jednoho z koní), evidentně zoufalí, neklidní, ve stresu. Kalná voda v nádrži byla teplá, plná larev komárů, koně ji nepili. S majiteli nebyla rozumná řeč, dokonce vzali rozehřátého koně na projížďku a po ukončení jej, ještě více zpoceného, vrátili zpět do horka, takhle se slušný majitel koně zkrátka nechová (správní koňáci vědí…).

 Na druhé pastvině, blíže k vesnici, byli další koně, stejných majitelů, v obdobně zoufalé situaci, jen vodu měli čerstvou. Po vytrvalém kontaktování nouzového telefonu místní Krajské veterinární správy o víkendu, konečně úřední veterinární lékař, inspektor, vyvinul aktivitu: nařídil majitelům ošetřit koně repelentem … (?!) Zvířata ale dále v horku trpěla. Naše předsedkyně nepřestala veterinární správu kontaktovat ani další dny, vysvětlovat, že fyziologicky toto horko koně nemohou zvládnout, zasílat na telefony a emaily důkazy (fota, videa) o nepřestávajícím utrpení zvířat. Nakonec nařídili majitelům umístit koně jinam. Jestli do stáje nebo alespoň do výběhu pod stromy, a jak koně dlouhodobý tepelný šok a dehydrataci zvládli, a jestli ji zvládli, to nám veterinární správa odmítla sdělit. Nicméně výběhy byly po několika dnech, když jsme se vrátili, prázdné a nám zůstala naděje, že jsme koním snad zajistili pomoc, a že přežili.

————————————————————————————————————————————————————————–

PODPOŘTE SPOLEČNOST PRO ZVÍŘATA

     účet Společnosti pro zvířata: 15 81 82 860/ 0300

DĚKUJEME

—————————————————————————————————————————————————————————

Zákon na ochranu zvířat proti týrání: výběr ustanovení týkajících se utrpení zvířat v horku a útoky bodavým hmyzem:

Účel zákona:

(1) Účelem zákona je chránit zvířata, jež jsou živými tvory schopnými pociťovat bolest a utrpení, před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich usmrcením bez důvodu, pokud byly způsobeny, byť i z nedbalosti, člověkem.

§ 3 Pro účely tohoto zákona se rozumí…

l) utrpením stav zvířete způsobený jakýmkoliv podnětem nebo zákrokem, kterého se zvíře nemůže samo zbavit a který u zvířete způsobuje bolest, zranění, zdravotní poruchu anebo smrt,

§ 4 Za týrání se považuje

a) nutit zvíře k výkonům, které neodpovídají jeho fyzickému stavu a biologickým schopnostem a prokazatelně překračují jeho síly, …

k) vyvolávat bezdůvodně nepřiměřené působení stresových vlivů biologické, fyzikální nebo chemické povahy, …

l) chovat, zejména rozmnožovat zvířata v nevhodných podmínkách nebo tak, aby si sama nebo vzájemně způsobovala utrpení, …

m) zasahovat do průběhu porodu způsobem, který neodpovídá obtížnosti porodu, zvyšuje bolest anebo poškozuje zdraví matky i mláděte, …

n) zacházet se zvířetem, přepravovat je nebo je pohánět způsobem, který vyvolává nepřiměřenou bolest, utrpení nebo poškození zdraví anebo vede k jeho neúměrnému fyzickému vyčerpání, …