pro média: Turecko importuje maso. Zvířata z ČR by nemusela trpět v transportech a krutým zacházením


Importy masa probíhají do Turecka i ze zemí EU. Turecko má infrastrukturu pro skladování masa. Zvířata z ČR by nemusela trpět v krutých transportech a špatným zacházením, hrůzou a bolestivou smrtí na porážkách bez předchozího omráčení, jak je prováděno v Turecku. Muslimská většina v Turecku akceptuje rituální hallal usmrcení zvířete s předchozím omráčením.*

Společnost pro zvířata zjistila, že TR importuje hovězí z Polska, Maďarska, Francie; a také ze Srbska.** A má dobrou infrastrukturu pro přepravu masa a jeho skladování.

Skutečnost, že TR maso importuje zřejmě zazněla i při setkání ministra zemědělství a zástupců agro-byznysu z ČR v Turecku 19. 11. 2024. Poslanec Kott (Ano2011, člen delegace) uvedl na zasedání ZEV dne 26. listopadu, že tureckým odběratelům stačí ta nejmírnější část omráčení, kdy dojde k omráčení a pak vykrvení.

 

Společnost pro zvířata již v květnu, prostřednictvím své statutární zástupkyně (Ing. Krásná – Michaličková), osobně poslancům ZEV a přítomným vysokým úředníkům MZE (ředitel Ing. Jílek) uvedla: hallal se provádí s omráčením; export hovězího z EU je již 50 % v mase; utrpení zvířat v transportech a dále ve třetích zemích (a tolerování tohoto utrpení) je v rozporu s EU legislativou; zvířatům nelze zajistit ochranu nebo pohodu při dálkové přepravě – je to nemožné: zvířata jsou živí tvorové nikoli materiál, nejsou uzpůsobena na to, aby byla přepravována, trpí i na krátké vzdálenosti, celý systém je špatně.

Bohužel, MZE a většina poslanců ZEV ignorují odborné informace a zkušenosti občanských spolků. A v září vznikl nebezpečný a zpátečnický návrh (26085-40605) ministra a jeho úředníků na umožnění komerčního usmrcování zvířat za plného vědomí pro náboženské účely, právě kvůli exportům zejména do TR. Návrh schválil ZEV 24. září všemi přítomnými (u návrhu jsou uvedeni i poslanci za ODS, KDu-čsl, Top09, ANO, STAN), kromě poslance Černého (SPD) (do novely zákona o veterinární péči, tisk 710).  

Návrh přehlíží odborná vyjádření (včetně odborníků VFU v Brně), že zvířata zažívají bolest, děs a utrpení při podřezávání hrdla a krčních tepen za jejich plného vědomí;*** přehlíží legislativu EU o tom, že členské země mají možnost uzákonit omračování i pro náboženské účely;*** přehlíží rozhodnutí evropských soudů, že povinnost omračování nebrání náboženské svobodě***; přehlíží vývoj v mnoha zemích EU, které povinnost omračování zavedly (Švédsko od 1937, dále Dánsko, Island, Slovinsko, Belgie (kromě Bruselu), částečně pak Slovensko, Rakousko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko)   nebo i tak jejich hallal jatka omračují (Německo)*** Povinnost platí i ve Švýcarsku a Norsku. A nakonec přehlíží i empatický přístup k živým tvorům a přispěl by k dalšímu utrpení zvířat.

Nerozumíme tomu, že i přes hordy placených úředníků MZE, asistentů a odborných poradců ministra a poslanců může vzniknout takto nebezpečný a neodborný návrh, který nebere v potaz výše uvedené skutečnosti.

Společnost pro zvířata

s.pro.zvirata@spolecnostprozvirata.cz

tel: 604 161 341 (sms, WhatsApp)

www.spolecnostprozvirata.cz, www.stoptransport.cz, www.stoppyro.cz

člen Eurogroup for Animals

—————————————————————————————————————————————-

* největší islámská skupina v Turecku uvedla, že usmrcení zvířat s předchozím omráčením je pro ni v pořádku

https://www.eyesonanimals.com/largest-islamic-group-in-turkey-publically-announce-that-pre-stunning-animals-during-slaughter-is-acceptable-is-halal/

**Turkey Livestock Annual Report 2018. USDA Foreign Agricultural Services. Global Agricultural Information Network. 2018.

*** www.stoptransport.cz/aktualne příspěvky od září do října

Požadavek na předchozí omráčení i při rituálním zabíjení je plně v souladu s nařízením Rady č. 1099/2009 o ochraně zvířat při usmrcování, které ponechává členským zemím možnost stanovit rozsáhlejší národní opatření pro ochranu zvířat během zabíjení. Toho využily např. Island, Dánsko, Slovinsko, Švédsko, Belgie (Valonsko a Flandry), které zavedly povinnost omračování ve všech případech, i pro náboženské komunity a účely, a další země částečně (Slovensko, Rakousko, Finsko, Estonsko, Lotyšsko). Povinnost platí i v Norsku a Švýcarsku. Omračování provádějí i hallal jatka v Německu.

Tuto možnost potvrdilo také rozhodnutí Evropského soudního dvora C-336/19, z roku 2020: „Za účelem podpory dobrých životních podmínek zvířat v souvislosti s rituální porážkou mohou členské státy, aniž by porušily základní práva zakotvená v Listině, vyžadovat reverzibilní (vratný) postup omračování, který nemůže vést ke smrti zvířete.“  I představitelé islámu uvádějí, že reverzibilní způsob omráčení je akceptován jejich náboženstvím a je v souladu s požadavkem, aby zvířata netrpěla4).

Požadavek Společnosti pro zvířata podporuje také množství odborných studií (i pro Evropskou komisi), včetně Veterinární a farmaceutické univerzity:

https://stoptransport.cz/…ce/
https://stoptransport.cz/…ly/
https://stoptransport.cz/…at/
https://stoptransport.cz/…vi/

Záběry krutého zacházení se zvířaty v transportech a v muslimských zemích uvádíme na YT spolecnostprozvirata

Společnost pro zvířata žádá ve své Petici: ukončení krutých dálkových transportů zvířat; usmrcování zvířat vždy s omráčením; export masa; chov a dožití zvířat co nejblíže místu narození. www.stoptransport.cz/petice

 

________________________________________________________________

Stanovisko Společnosti pro zvířata pro kampaň Stop krutým transportům zvířat a za usmrcování zvířat s předchozím omráčením

Zvířata jsou pro nás rovnocenné bytosti. Nerozlišujeme zvíře hospodářské, pokusné nebo společenské. Zvířata jsou živí cítící tvorové s právem na život bez utrpení  a bez utrpení způsobeného člověkem. Jsme vegani a vegetariáni. Většinová společnost však maso konzumuje.

V našich tzv. rozvinutých zemích je podstatná část společnosti vyspělá tak, že si uvědomuje, že zabíjení zvířat (a jejich strádání v tězkých nepřirozených podmínkách chovů, jejich mrzačení, násilné separace mláďat a matek, trvalé omezení pohybu 24/7 v klecích- kotcích – na řetězech – na roštech, kratičký život, utrpení a děs v transportech a na jatkách) není nutné pro obživu, pro oblečení, obuv a pod. a přechází na rostlinnou stravu a vnímavý ohleduplný způsob života. Další část společnosti ještě na takové úrovni není a nejsou na ni ani země mimo EU a rozvinutou Evropu. Stále lpí na tvorbě zisku a své obživy na úkor jiných živých tvorů, stále zvířata zneužívají.

Proto se Společnost pro zvířata zabývá tím, jakým způsobem jsou zvířata touto částí lidské společnosti chována, exportována, jakým způsobem jsou zabíjena, vystupuje proti těmto krutým praktikám a hledá řešení, která pomohou zvířatům i Zemi. Budoucnost lidstva a života na naší krásné planetě je v konzumaci rostlinné stravy. Kdo jiný než lidé empatičtí, konzumujicí rostlinnou stravu a žijící ohleduplně by měl zvířatům pomoci.

společnost pro zvířata – veganství