Nizozemí zakázalo export zvířat do třetích zemí na dlouhé vzdálenosti, protože tam nelze zvířatům poskytnout 24h odpočinek

Prozatím jsme rozpačití, zda-li je to skutečně malinkatý posun pro zastavení utrpení zvířat při přepravě nebo jen kosmetická úprava např. kvůli voličům. Jde o to, že např. koňovití, skot, prasata, ovce mají (podle nařízení EU o ochraně zvířat během přepravy) mít 24h přestávku až po 29h jízdy (14h jízdy+1h pauzy, zv. stále ale na vozidle,+ dalších 14h jízdy, pak 24h pauza s vyložením….). I z Nizozemí se může kamión plný zvířat dostat za hranice EU, např. do Turecka, do 29h jízdy a nemusí udělat povinnou 24h přestávku. Je běžné, že v úředních dokladech je místo určení TR. Turci pak zbědovaná evropská zvířata prodávají dále např. do Iráku, do Syrie apod. a orgány EU nebo exportní země unie tyto informace již od nich nedostávají. Zjištujeme další informace, např. zda-li Nizozemí a některé spolkové země Německa, které zákaz mají již od loni, budou tedy místo zvířat do 3. zemí vyvážet maso, jatečné půlky, apod. namísto zvířat, aby tak tento úmysl byl zcela průkazný.

PDF

Fota skotu (vezeného z ČR, ale země původu byla až Irsko) uvězněného ve stojím kamionu na hranicích EU/TR, tj. BG/TR, červenec 2019. Kamióny stály několik hodin na slunci, venkovní teploty byly přes 38st. C, uvnitř o mnoho více. Animal Welfare Foundation, která byla na místě, se snažila, aby úřady pomohly, odbavily zvířata do Turecka co nejrychleji, aby jim pomohl alespon průvan. I tak vše zabralo mnoho hodin, jak zvířata nakonec dopadla, nikdo již nezjistí….