Tragická nehoda na D8, kamion s jalovičkami se převrátil na bok

Dnes brzy ráno (před 02:00) havaroval na dálnici D8, směrem na Prahu, kamion převážející 34 (jiné údaje udávají 33) jaloviček z Dánska do Maďarska. K nehodě za pár minut dorazili členové Hasičského záchranného sboru a policie. Posléze také veterinář a úřední veterinární lékaři.

Víme, že většina jaloviček přežila. Na místo se vydáváme, ale nelze se dostat přímo k místu havárie. Dálnice byla na nějaký čas uzavřena v obou směrech, později jen v jednom směru.

 

 

Zasíláme žádost Krajské veterinární správě Středočeského kraje, aby přeživší jalovičky, z nehody kamionu na D8, byly umístěny pro jejich zotavení v České republice, než budou pokračovat do cíle jejich cesty v Maďarsku.

„Zvířata, ta co přežila, jsou zraněná, v šoku, v panice, vyčerpaná nemohou v takovém stavu pokračovat za pár hodin dál v cestě. Pro jejich plné zotavení psychické i fyzické je potřeba několik dnů, než by měla pokračovat dál do Maďarska. Předpokládám, že ani to není reálný konec jejich cesty, pouze na formulářích. Zde jsou velká shromažďovací místa, odkud pak skot pokračuje dál na Blízký a střední východ nebo do Afriky. Celý dálkový transport znamená pro zvířata veliké strádání a je zcela proti zdravému rozumu,“uvádí Judit Laura Krásná, zástupkyně Společnosti pro zvířata.

I nařízení Rady č. 1/2005, o ochraně zvířat během přepravy,uvádí, že zvířata musí být k přepravě způsobilá. Zvířata zraněná, vyčerpaná, fyzicky a psychicky zruinovaná určitě způsobilá k další přepravě nejsou. Po takovém šoku a stresu mohou uhynout i později, na následky.
Věříme, že Krajská veterinární správa ve Středočeském kraji rozhodne v zájmu zvířat a podle nařízení o ochraně zvířat během přepravy a zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání.

 

fotografie z místa nehody poskytnuté HZS Středočeského kraje: