Žádejme ministra o dodržení slibu a o povinné omračování, bez výjimek!


Ministr zemědělství na svých profilech uvedl, že stahuje svůj návrh č. 26085-40605, v rámci novelizace zákona o veterinární péči (tisk 710). Návrh směřoval k rozsáhlému zabíjení zvířat za jejich plného vědomí, bez omráčení, pro komerční náboženské účely.

Technicky lze návrh stáhnout při projednávání novely sněmovnou. Na program jednání je tisk 710 zařazen na schůzi od úterý 22. října. 

Napišme ministrovi, připomeňme jeho slib a žádejme o povinné omračování bez výjimek!

níže uvádíme návrh textu

kontaktní emaily: marek.vyborny@mze.gov.cz, info@mze.gov.cz, asistent: josefwolf@centrum.cz, legislativní poradce anzenbacherv@psp.cz

 

Vážený ministře,

vítám Vaše rozhodnutí stáhnout návrh č. 26085-40605, který by umožnil usmrcování zvířat bez omráčení z náboženských důvodů pro komerční účely a tím výrazný nárůst utrpení zvířat. Věřím, že tak technicky učiníte při projednávání novely zákona o veterinární péči sněmovnou, při schůzi od 22. října.

Usmrcovat zvířata, přetínat jim hrdla a tepny, za jejich plného vědomí nepatří do civilizované společnosti, odporuje slušnému zacházení se zvířaty.

Proto Vás žádám o předložení návrhu, který požaduje povinné omračování zvířat před přetnutím hrdla nebo tepen, bez výjimek, i při zabíjení zvířat pro náboženské účely.

 Odborníci ze zahraničí i ČR potvrzují, že zvířata trpí při zabíjení bez omráčení:

EFSA (AHAW): „Zvířata, která jsou porážena, mají tělesné systémy pro detekci a vnímání bolesti. V důsledku proříznutí a ztráty krve, pokud nejsou omráčena, bude jejich stav (pohoda) špatný kvůli bolesti, strachu a dalším nepříznivým účinkům. Řezné rány, které se používají k rychlému vykrvácení, značně poškozují tkáň v oblastech, kde je mnoho receptorů bolesti. Rychlý pokles krevního tlaku, který následuje po ztrátě krve, zvíře při vědomí snadno zjistí a vyvolává v něm strach a paniku. Hrozné podmínky způsobují, že zvířata při vědomí vdechují krev kvůli krvácení do průdušnice.“

Odborníci VFU Brno: „Z pohledu welfare jatečných zvířat je rituální porážka kontroverzní téma. Utrpení přinášejí zvířatům zejména bolest a stres během vykrvovacího řezu a vnímavost (vědomí) poráženého zvířete do okamžiku ztráty mozkových funkcí.“

Federation of Veterinarians in Europe : „Z hlediska dobrých životních podmínek zvířat a z úcty ke zvířeti jako k cítící bytosti není způsob porážení zvířat bez předchozího omráčení za žádných okolností přijatelný; a to z následujících důvodů: porážka bez omráčení prodlužuje dobu do ztráty vědomí, někdy až několik minut; během tohoto období může být zvíře zažívat zbytečně bolest a utrpení; porážka bez předchozího omráčení vyžaduje ve většině případů další omezení, fixaci zvířete, jeho znehybnění, což může způsobit ještě větší stres zvířeti, které je téměř jistě již vyděšené.

Mnoho zemí EU a v Evropě přijalo povinné omračování zvířat před vykrvením, bez výjimek, i pro náboženské účely. Umožňuje tak i nařízení EU o ochraně zvířat během usmrcování. Zavedení povinného omračování potvrdilo i několik evropských soudů, např. rozhodnutí č. C-336/19: „Za účelem podpory dobrých životních podmínek zvířat v souvislosti s rituální porážkou mohou členské státy, aniž by porušily základní práva zakotvená v Listině (úmluvě o EU), vyžadovat reverzibilní* postup omračování, který nepřivodí smrt zvířete.“ Naposledy soud pro lidská práva v létě 2024: „Omračování zvířat před usmrcováním není v rozporu se svobodou náboženského vyznání.“

Muslimské komunity akceptují reverzibilní, vratný, způsob omráčení, při kterém je zvíře před podříznutím omráčeno.

Nepřeji si utrpení zvířat chovaných pro hospodářské účely.

Jsou to cítící bezbranné bytosti, žijí krátce, často v život velmi omezujících podmínkách, zažívají psychickou a fyzickou bolest způsoby chovu a při přepravě; při porodech, zraněních a nemocech.

Žádám Vás, aby na dlouhé vzdálenosti (při cestách nad 4 – 8 hodin), včetně exportu do zemí mimo EU, bylo přepravováno maso, živočišné produkty a to ze zvířat usmrcených za přetnutí tepen a hrdla v bezvědomí, tj. s předchozím omráčením, bez výjimek.

Žádám Vás o zavedení povinného omračování zvířat před přetnutím hrdla a tepen, bez výjimek, pro všechny.

S pozdravem

 

 

________________________________________________________________

Stanovisko Společnosti pro zvířata pro kampaň Stop krutým transportům zvířat a za usmrcování zvířat s předchozím omráčením

Zvířata jsou pro nás rovnocenné bytosti. Nerozlišujeme zvíře hospodářské, pokusné nebo společenské. Zvířata jsou živí cítící tvorové s právem na život bez utrpení  a bez utrpení způsobeného člověkem. Jsme vegani a vegetariáni. Většinová společnost však maso konzumuje.

V našich tzv. rozvinutých zemích je podstatná část společnosti vyspělá tak, že si uvědomuje, že zabíjení zvířat (a jejich strádání v tězkých nepřirozených podmínkách chovů, jejich mrzačení, násilné separace mláďat a matek, trvalé omezení pohybu 24/7 v klecích- kotcích – na řetězech – na roštech, kratičký život, utrpení a děs v transportech a na jatkách) není nutné pro obživu, pro oblečení, obuv a pod. a přechází na rostlinnou stravu a vnímavý ohleduplný způsob života. Další část společnosti ještě na takové úrovni není a nejsou na ni ani země mimo EU a rozvinutou Evropu. Stále lpí na tvorbě zisku a své obživy na úkor jiných živých tvorů, stále zvířata zneužívají.

Proto se Společnost pro zvířata zabývá tím, jakým způsobem jsou zvířata touto částí lidské společnosti chována, exportována, jakým způsobem jsou zabíjena, vystupuje proti těmto krutým praktikám a hledá řešení, která pomohou zvířatům i Zemi. Budoucnost lidstva a života na naší krásné planetě je v konzumaci rostlinné stravy. Kdo jiný než lidé empatičtí, konzumujicí rostlinnou stravu a žijící ohleduplně by měl zvířatům pomoci.

společnost pro zvířata – veganství