Bez vody, bez krmení, stále na slunci – živoření dobytka ve třetích zemích

Několik miliónů prodaných tzv. hospodářských zvířat (savců) z Evropské unie ročně zažívá hrůzy transportů do třetích zemí. Zvířata, která transport přežila, a která nejsou zabita v nejbližší době po dojezdu do svého cíle, končí buď v intezivních farmách korporací, většinou u drobných rolníků. Zde přežívají ve velmi nuzných podmínkách, minimum vody a krmení, uvázená na slunci, vyzáblá, dehydratovaná, přehřátá… a zažívají další hrubé zacházení.

Jedná se většinou o březí jalovičky z EU, které se ve třetí zemí otelí (porodí tele) a slouží poté na mléko (při nedostatku vody a krmení jej vytvářejí velmi málo), pokud přežijí, tak opět na další mládě. A dále to jsou býčci, kteří jsou drženi pro připouštění místních původních plemen za účelem zlepšení produkce mléka a svalové hmoty – masa.* Jejich přínos je diskutabilní, protože místní plemena jsou dlouhodobě adaptovaná na zdejší podnebí a chudé krmení, i když i s nimi je zacházeno krutě.

Zvířata z EU, včetně České republiky, směřují jak do Asie, tak do Afriky. Končí např. v Arménii, Ázerbájdžánu, Gruzii, Kazachstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu, evropské části Ruska, asijské části Ruska, Bělorusku, Ukrajině, Moldavsku, Iráku, Íránu, Libanonu, Turecku, Jordánsku, Sýrii, Izraeli, Alžírsku, Maroku, Tunisku, Libyi, Egyptu, Saudské Arábii, Kuvajtu, Spojených arabských emirátech, Kataru, Ománu, Jemenu…

V těchto cílových zemích na zvířata čeká hrubé zacházení, živoření v nevhodných podmínkách a brutální způsob zabití, který probíhá většinou bez omráčení před vykrvením (o něm viz předchozí příspěvky).

Stav zvířat dokládají tyto snímky skotu domácího (nejvíce zvířat holštýnského černo-strakatého plemene a různých červenostrakatých plemen) od německé organizace Akademie für Tierschutz – z Uzbekistánu, z Maroka, z Tádžikistánu a z Kapverdských ostrovů (u Afriky):

 

 

 

Za prvních deset měsíců letošního roku 2021 bylo oficiálně** přímo do třetích zemích z ČR exportováno na chov a jatka skoro 35 000 zvířat, skot domácí: nejvíce do Turecka, dále to Uzbekistánu, Libanonu, Libye, Ruska, Kyrgyzstánu, Kazachstánu, Arménie, Alžírska, Tádžikistánu a dalších.

Dále se zvířata z ČR dostávají do třetích zemí „pře-prodejem“ ze zemí EU: česká zvířata jsou prodána do některé členské země a odtud jsou prodána do Afriky a na Blízký východ (orgány v ČR o tom již nejsou informovány). Za prvních deset měsíců 2021 bylo z ČR do EU prodáno přes 165 000 skotu (telat, jalovic, býčků, krav). Z toho přes 55 000 do Španělska, přes 12 000 do Chorvatska, přes 17 000 do Slovinska, tj. země, z jejichž přístavů jsou vypravovány lodě plné zvířat z EU do Afriky a na Blízký východ.

 

Není Vám toto týrání zvířat lhostejné?

Připojte své jméno pod PETICI za ukončení dálkových transportů zvířat.

Sdílejte petici.

Zapojte se.

Každý hlas za zvířata je důležitý.

 

Výše uvedené důkazy včetně další žádosti za ukončení exportu „hospodářských“ zvířat z ČR zasíláme odpovědným orgánům.

* Ve třetích zemích získávají mléko a maso od zvířat také velké státní nebo soukromé korporace. Zvířata jsou zde chována především v systému západního intenzivního zemědělství.
** zdroj SVS