Havárie kamionu na D8, další osud jaloviček

Velká čast přeživších jaloviček, z havárie kamionu na D8 ze 17. ledna, měla být, podle dnešních informací Státní veterinární správy přemístěna do blízkého vhodného náhradního ustájení. Příslušná veterinární správa nařídila přepravci udělat přestávku v cestě.  O kolik zvířat přesně se jedná, prozatím nevíme.

V kamionu bylo celkem 33 jaloviček, 2 zahynuly v návěsu, 1 jalovička musela být později utracena. Podle neověřených údajů byla asi polovina zvířat zraněna. Jalovičky byly exportovány z Dánska, za účelem chovu, předpokládáme, že byly/jsou březí. Cílem mělo být Maďarsko. S velkou pravděpodobností nebude HU poslední cílovou zemí, protože zde existují velká shromažďovací střediska, kde se tvoří „zásilky“ ze zvířat (zejména skotu) z celé EU. Ty jsou exportovány na Blízký a střední východ, do severní Afriky, do nejvzdálenějších zemí v Asii.

Nářek a bolest zvířat trvaly dlouhé hodiny

HZS nám sdělil další detaily ze záchrany zvířat: Všechna zvířata byla v šoku, paralyzována, v bolestech, nedokázala vstát. Proto museli hasiči čekat na příjezd vyprošťovací techniky a náhradního kamionu. Dorazily až kolem půl 7 ráno. Než technika přijela, snažili se hasiči dávat zvířatům napít přes venkovní stranu, kam se mohli dostat. Zvířatům pomáhali vstát pomocí jeřábu, samotná nebyla schopná, ani po delším odpočinku po vyndání z havarovaného vozidla. Protože byly jalovičky ve 2 patrech, při pádu kamionu na stranu, nebylo možné se ke zvířatům v horním patře dostat. Hydraulika pro posun podlahy dolů nefungovala. Ke zvířatům se museli dostat prořezáním stěn návěsu.

Děkujeme příslušníkům HZS Středočeského kraje a všem dalším, kteří pracovali, aby zvířatům co nejlépe a nejrychleji pomohli.

 

foto: jalovičky byly vyprošťovány pomocí jeřábu, tímto způsobem jim hasiči také pomáhali postavit se na nohy, po odpočinku