Itálie, Essere Animali – tři kamiony převážející jehňata byly pokutovány za nedodržování podmínek pro přepravu zvířat

Tři kamiony převážející jehňata byly pokutovány dopravní policií v Itálii za nedodržování podmínek pro přepravu zvířat

Tři nákladní auta převážející jehňata byla pokutována dopravní policií díky silničním kontrolám italské organizace na ochranu zvířat Essere Animali a europoslankyní Eleonorou Evi. Podmínky zvířat během přepravy byly nedostatečné, protože nezaručily, aby se zvířata mohla přirozeně pohybovat. V jednom případě jehně trpělo celé hodiny s nohou zaklesnutou mezi mřížemi kamionu.

Na hranici se Slovinskem byla identifikována dvě vozidla z Maďarska a jedno z Rumunska každé s více než 700 jehňaty ve čtyřech podlažích. Byly nahlášeny úřadům a sledovány na vzdálenost celkem přes 2500 km, dokud je nezadržela dopravní policie.  Porušení se týkala zejména nedostatečné výšky stropu jednotlivých pater kaminou, která zvířatům neumožňovala přirozený pohyb a hlavy jehňat se dotýkaly stropu, což je stav, který může způsobit zvířatům úrazy, jako jsou modřiny a pohmožděniny. Dále také navíc nedostatek prostoru brání dostatečnému větrání kójí. Za porušení ustanovení o dobrých životních podmínkách zvířat během přepravy mohou sankce dosáhnout až 6000 eur.

  foto Essere Animali

Aktivisté organizace Essere Animali natočili jehně, které celé hodiny trpělo s jednou nohou zaklesnutou mezi mřížemi náklaďáku. Byly zjištěny také problémy s napáječkami instalovanými ve vozidlech, které byly zcela nevhodné pro jehňata, takže zvířata byla v ohrožení žízní a dehydratací (několik dalších organizací na ochranu zvířat již opakované upozorňovalo nevhodnost těchto napáječek).  

video Essere Animali

Loni v lednu Evropský parlament (EP) schválil sérii nových doporučení vypracovaných výborem ANIT (tj. Vyšetřovacím výborem pro ochranu zvířat během přepravy), nicméně revize bohužel nezlepšila dobré životní podmínky zvířat během přepravy. Text schválený většinou poslanců EP ve skutečnosti nenavrhuje adekvátní řešení mnoha naléhavých problémů, včetně právě přepravy zvířat na dlouhé vzdálenosti (tj. nad 8 hodin) a přepravy neodstavených zvířat (tj. zvířat na mléčné výživě).

„Děkujeme europoslankyni Eleonoře Evi za její cennou spolupráci a policejním silám za jejich včasný zásah. O výsledku porušení budeme informovat Evropskou komisi a ministra zdravotnictví a poskytneme snímky, které tuto alarmující realitu dokumentují. Evropské nařízení kromě toho, že je často porušováno, nedokáže zvířata konkrétně chránit. Dnes je legální přepravovat jehňata mladší než dva měsíce na cesty trvající až 30 hodin a vystavovat je podmínkám, které jim způsobují velký stres a utrpení. Spolu s dalšími nevládními organizacemi z celé Evropy voláme po větší ochraně zvířat jako je zákaz přepravy živých zvířat na velké vzdálenosti a neodstavených zvířat. Evropská unie má příležitost skutečně zlepšit podmínky zvířat a neměla by zradit požadavky svých občanů.“ Simone Montuschi, prezident Essere Animali

Poznámka: Vozidla byla sankcionována podle legislativního nařízení ze dne 25. července 2007, n. 151, kterým se stanoví sankce za porušení ustanovení evropského nařízení 1/2005 o ochraně zvířat při přepravě a souvisejících činnostech.