Přístav na Jadranu – brána do dalšího utrpení pro zvířata z EU a z České republiky

Istrije, chorvatský poloostrov, cíl mnoha Čechů pro pobyt u moře, stejně jako celé chorvatské pobřeží a ostrovy Jaderského moře. Pro „hospodářská“ zvířata z České republiky a zemí EU však znamená vstup do další etapy jejich utrpení.

Na jihu Istrije se nachází jeden z nákladních přístavů Středozemního moře, Raša, odkud jsou po moři přepravována zvířata z EU do zemí severní Afriky a Blízkého východu (ve většině z cílových zemí je se zvířaty zacházeno velmi krutě, jsou zabíjena brutálním způsobem, jemuž často předchází mučení). Tato zvířata si již prošla mnohým strádáním a velikým stresem (přeprava z původního místa jejich chovu do shromažďovacího místa překupníka, kde jsou zvířata, která se nikdy neviděla, míchána dohromady; poté jsou přepravena do dalšího shromažďovacího místa v jiné zemi, kde čekají na kamióny, které je převezou do přístavu).

Po těchto strastiplných převozech a manipulacích, jsou přivezena do přístavu v chorvatském místě Raša. Četnost vyplouvání plavidel se zvířaty je zde nižší než třeba z přístavů ve Španělsku. Ve dnech naší přítomnosti v září se k přístavu blížila loď Deala, která měla naložit zvířata a odvézt je na Blízký východ.

 

reportáž z místa bude doplněna

loď Deala čeká na moři na povolení zakotvit v přístavu, na pobřeží si turisti užívají moře a slunce…

 

loď zakotvila v Raše