Určitě ANO, do určité míry ANO: 74 % Čechů je za omezení doby přepravy, průzkum Eurobarometr

Průzkum veřejného mínění „Postoje Evropanů k dobrým životním podmínkám zvířat“, v roce 2023 zadala Evropská komise. Výsledky byly zveřejněny na podzim 2023.

V části 5. „Standardy zemědělských postupů EU“ jsou otázky týkající se transportů zvířat a porážení zvířat.

Na otázku: „Myslíte si, že doba cesty u přepravy (pro komerční účely) živých zvířat v EU nebo z EU by měla být omezena?“

– odpověděli občané EU: Určitě ANO – 47 %, Do určité míry ANO – 36 %, dohromady je to 83 % pro omezení doby cesty transportů za občany EU celkem.

– odpověděli občané CZ: Určitě ANO – 36 %, Do určité míry ANO – 38 %, dohromady je to 74 % pro omezení doby cesty transportů za občany EU celkem. 

 

 

 

 

Z tiskové zprávy k průzkumu Eurobarometru:

„Převážná většina Evropanů (84 %) se domnívá, že dobré životní podmínky hospodářských zvířat by měly být v jejich zemi chráněny ještě lépe, než je tomu nyní. Podobný počet (83 %) podporuje omezení doby přepravy zvířat. Téměř tři čtvrtiny respondentů (74 %) podporují ve své zemi lepší ochranu dobrých životních podmínek zvířat v zájmovém chovu.

Přes 90 % Evropanů se domnívá, že zemědělské a chovatelské postupy by měly splňovat základní etické požadavky. Mezi ně patří to, aby zvířata měla k dispozici dostatek prostoru, dostatečné množství krmiva a vody, prostředí přizpůsobené jejich potřebám (bahno, sláma atd.) a aby s nimi bylo dobře nakládáno. Průzkum rovněž ukázal, že lidem velmi záleží na řádném zacházení se zvířaty na jatkách.

Tři čtvrtiny respondentů považují za nepřijatelnou praxi usmrcování samců kuřat ihned po jejich narození a převážná většina se vyslovila pro zákaz odstraňování některých částí těla zvířat (oháněk, uší, zobáků atd.), s výjimkou případů, kdy je to nezbytně nutné a je při tom použita anestezie. Ohledně chovu kožešinových zvířat se víc než polovina respondentů (57 %) domnívá, že by měl být v EU úplně zakázán, a téměř třetina (32 %) zastává názor, že by měl být zachován pouze v případě zlepšení životních podmínek zvířat.

Pokud jde o dovoz potravin ze zemí mimo EU, víc než osm z deseti Evropanů (84 %) je přesvědčeno, že by se současná situace měla změnit – buď by se pravidla EU zajišťující dobré životní podmínky zvířat měla vztahovat i na dovážené potraviny, nebo by z označení potravin mělo být zřejmé, podle jakých standardů byly vyrobeny.

Navzdory tomu, že průzkum proběhl v březnu 2023, kdy byly ceny potravin v důsledku inflace již velmi vysoké, 60 % respondentů uvedlo, že by byli ochotni zaplatit víc peněz za produkty pocházející ze zemědělských systémů, které zacházejí dobře se zvířaty. Přibližně čtvrtina (26 %) by byla za takové potraviny ochotna zaplatit až o 5 % víc.

Souvislosti

Speciální průzkum Eurobarometr (533) probíhal od 2. do 26. března 2023. Dotazováno bylo celkem 26 376 respondentů z 27 členských států EU a z různých sociálních a demografických skupin. Použitou metodikou byly rozhovory s lidmi v jejich v domovech nebo v jejich blízkosti a v jazyce dané země, s výjimkou Malty, Česka, Dánska a Finska, kde byly některé rozhovory vedeny pomocí počítačově asistovaného videohovoru.“